تمرین‌هایی برای زندگی شاد

در مورد فواید و چرایی شاد بودن توضیح زیاد است و وارد آن نمی‌شوم، همه می‌دانیم که شاد بودن و احساس رضایت مترادف با خلاقیت و تمرکز بیشتر در انجام امور روزانه است. وقتی شاد هستیم در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی کار انجام می‌دهیم و احساس خستگی هم نمی‌کنیم انگار که انرژیمان تمامی ندارد! اما موضوع این نیست.

موضوع این است که آیا می‌توان همیشه شاد بود؟ خوشبختانه پاسخ بله است. تنها کافی است چند تمرین را به صورت روزانه انجام دهید تا هم از پیشرفت خودتان در انجام تمرین‌ها احساس رضایت کسب کنید و هم با بدست آوردن مهارت، زندگی شادی برای خود تضمین کنید.

درآمدی بر این مطلب

وقتی نوشتن درباره موضوع «این تمرین‌ها را روزانه انجام دهید تا همیشه زندگی شادی داشته باشید» را شروع کردم هیچ تصوری از گسترده بودن این موضوع در ذهنم نداشتم. برای اینکه مطلب خوبی تالیف کنم به چند سایت اینترنتی سر زدم چند مقاله درباره شاد بودن مطالعه کردم و از روی چهار سخنرانی تد نت برداری کردم و در نهایت شروع به نوشتن کردم از چرایی شاد بودن گفتم، از دیدگاه روانشناسی آن را بررسی کردم، تجربیات خودم را گفتم و تمرین‌های شاد بودن را به تفضیل توضیح دادم مجموعه این کار‌ها متن را به بیش از ۵ هزار کلمه رساند، با خود گفتم امکان ندارد من مطلبی ۵ هزار کلمه‌ای در وبلاگ منتشر کنم! به همین خاطر شاخ و برگ‌های اضافه آن را حذف کردم و تنها به اصل موضوع پرداختم. تمرین‌ها این‌ها هستند:

• زود از خواب بیدار شوید

• لبخند بزنید و ارتباط برقرار کنید

• عادت رفع مسئولیت را در خود تقویت کنید

• برای کمک به اطرافیان برنامه ریزی کنید

• مثبت اندیش باشید

• تغذیه مناسب داشته باشید و ورزش کنید

• کتاب بخوانید

• تشکر کنید


زود از خواب بیدار شوید

513EC63F_A557_4AD1_8692_BD10D55471A0.jpeg

دقت کنید نگفتم «صبح زود از خواب بیدار شوید»، گفتم: «زود از خواب بیدار شوید» و منظور از زود از خواب بیدار شدن یعنی اینکه سعی کنید کمی زود‌تر از زمان طبیعی قبلی از خواب بیدار شوید.

مثلا اگر در حالت طبیعی ساعت ۹ بیدار می‌شوید از فردا سعی کنید ساعت ۸:۳۰ بیدار شوید و یک ماه تا ۴۵ روز به همین منوال ادامه دهید تا به زمان از خواب بیدار شدن جدید خود عادت کنید. سپس این رویه را بار دیگر تکرار کنید. یعنی نیم ساعت دیگر زودتر بیدار شوید و بیدار شدن را از ۸:۳۰ به ساعت ۸ برسانید. 

این پروسه را تا رسیدن زمان بیدار شدن خود به زمان طلوع آفتاب ادامه دهید و بعد از مدتی خواهید دید که توانسته‌اید به یک فرد سحر خیز و شاداب تبدیل شوید.

مشاهده پیشرفت خود در این کار و نفس زود از خواب بیدار شدن هر دو منابعی برای شادی و لذت بردن از لحظه‌های زندگی هستند. می‌توانم قول بدهم که اگر زود از خواب بیدار شود امکان ندارد روز بدی داشته باشید.

هر فردی در طول زندگی خود ۲۵ هزار صبح را می‌بیند و چنین پتانسیل عظیمی نباید نادیده گرفته شود، ۲۵ هزار فرصت برای اینکه در هر شرایطی زندگی خود را بهبود دهیم.

سحر خیزی البته نیازمند انضباط است مخصوصا باید زمان خواب مناسب را برای خود تعیین کنید و حتما آن را رعایت کنید. در حال حاضر به شخصه از ساعت ۹ شب خود را آماده خواب می‌کنم تا بتوانم ساعت ۱۰ بخوابم. به این ترتیب می‌توانم قبل از ساعت ۶ به راحتی و با احساس عالی از خواب بیدار بشوم و به ابتدا به عبادت و سپس کار‌های روزانه مشغول شوم.

لبخند بزنید و ارتباط برقرار کنید

C8879B0B_202D_4249_BC58_E636BE615721.jpeg

این قانون اولین بار توسط مجله اسکوایر مطرح شد و به قانون ۵/۱۰ معروف شد: به هر فردی که در ده قدمی شما است لبخند بزنید و به افرادی که در محدوده پنج قدمی و نزدیکتر به شما قرار دارند لبخند بزنید، سلام دهید و ارتباط چشمی برقرار کنید.

احتمالا تجربه گرفتار شدن در افکار منفی و نگران کننده را داشته‌اید بعضی اوقات شدت این افکار منفی به حدی است که به مثابه سمی قوی روحیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بهترین راه رهایی از تفکرات منفی یکی لبخند زدن و دیگری ارتباط برقرار کردن با دوستان و اطرافیان است. بدون هیچ دلیلی لبخند بزنید و از قانون ۵/۱۰ نیز کمک بگیرید، این کار کمک می‌کند تا مغز شما اجازه ترشح هورمون‌های نشاط آور مانند آندروفین را بدهد. 

ارتباط برقرار کردن با دیگران قدرت افکار منفی و بیهوده را به سرعت نابود می‌کند. به اشتراک گذاری مشکلات با دیگر انسان‌ها تاثیر شگرفی در حل مشکلات دارد و به شخص کمک می‌کند که مشکلات را آنطور که هست مشاهده کند و راه حل‌هایی برای حل مشکلات پیدا کند.

عادت رفع مسولیت را در خود تقویت کنید

392C873D_7704_4271_88F8_56DDFE6A8C4A.jpeg

اسکوارتز در کتاب «قدرت تمرکز» می‌گوید: «از ویژگی‌های مهم غنی‌ترین، شادترین و پربارترین زندگی‌ها توانایی تمرکز کامل بر چالش‌های جاری و در عین حال رفع مسولیت خود و رهایی از چالش‌ها به صورت دوره‌ای به منظور تجدید قوا است.»

همانطور که در ابتدای مطلب ذکر کردم یکی از مهم‌ترین دلایلی که سحرخیزی برایم سخت نیست آماده شدن من از ساعت ۹ شب برای خواب است. این آماده شدن برای خواب برای من همان رفع مسئولیت و کنار گذاشتن افکار در مورد چالش‌های جاری در زندگی‌ام است. برای این کار دقیقا ساعت ۹:۳۰ به قدم زدن می‌پردازم.

پارک کنار منزلم محل خوبی برای پیاده روی است. در طول پیاده روی افکار به ذهنم می‌آیند و می‌روند بعضی اوقات به اتفاقات خوبی که در طول روز برایم افتاد فکر می‌کنم و یا تجربیاتم را مرور می‌کنم.

زمانی که به خانه برمی‌گردم احساس آرامش خاطر مطلوبی دارم و به راحتی می‌توانم استراحت کنم. توصیه می‌کنم این عادت را به عنوان یک عادت بسیار سالم جایگزین عادت‌های ناسالمی مانند بازی با موبایل و لپ‌تاپ بکنید.

برای کمک به اطرافیان برنامه ریزی کنید

4F9D127A_5231_4760_AAB1_4A87C8A246B2.jpeg

مطمئنا کمک به دیگران یکی از مولد‌های ایجاد تغییرات مثبت در زندگی است. کمک به دیگران هم حس رضایتمندی را در انسان ایجاد می‌کند و هم هدفمند بودن را به زندگی القا می‌کند. مجله فوربس افراد خیّر را اصلی‌ترین سرمایه جوامع انسانی می‌داند.

معمولا افرادی که در کار‌های خیر و کمک به اطرافیان فعال هستند تقویمی برای این کار درست می‌کنند و در روز، یک روز در میان و یا در هفته زمانی را برای دلجویی و کمک به خانواده، دوستان و افراد نیازمند اختصاص می‌دهند.

بعضی دیگر خاطرات کمک به اطرافیان را یادداشت می‌کنند (البته به صورت خصوصی) و با مطالعه آن روش‌های بهتری برای کمک ابداع می‌کنند.

کمک به اطرافیان لزوما مالی نیست، آموزش یک مهارت جدید، شرکت در فعالیت‌های داوطلبانه، اختصاص زمان خود برای گوش دادن به حرف‌های بزرگان فامیل همه و همه شکل‌هایی از کمک به اطرافیان هستند. تحقیقات فراوان نشان داده است که کمک به دیگران اعتماد به نفس را تقویت می‌کند. افراد خیر زندگی پربارتر و شادتری نسبت به دیگران دارند.

مثبت اندیش باشید

A228D012_3A9A_4113_AB72_C49C30260E02.jpeg

در رابطه با مثبت اندیشی حتما شنیده‌اید که می‌گویند نیمه پر لیوان را ببین، در واقع مثبت اندیشی یک رویکرد ذهنی است که در آن از فعالیت‌ها، اتفاقات و روند‌های محیط اطراف خود انتظار نتایج مثبتی داریم.

به عبارت دیگر مثبت اندیشی پروسه خلق تفکرات مثبت و تبدیل آن به انرژی و خلاقیت است تا تغییرات دلخواه خود را در زندگی مشاهده کنیم.

برای تقویت مثبت اندیشی چند روش عملی وجود دارد مثلا از حذف احساسات منفی شروع کنید و سعی کنید تنها از کلمات مثبت هنگام حرف زدن با دیگران استفاده کنید. سپس مهارت‌هایی مانند تفکر درباره موفقیت خود را تقویت کنید و همچنین یاد بگیرید که خود را ببخشید. همه این‌ها به شما کمک خواهند کرد تا به یک فرد مثبت اندیش تبدیل شوید.

دانشمندان مدعی هستند که مثبت اندیشی سلامتی را بهبود می‌دهد، طول عمر را زیاد می‌کند، اعتماد به نفس را در افراد بیشتر می‌کند و زندگی را شادتر می‌کند. همچنین افراد مثبت اندیش تصمیمات مهم زندگی را با تسلط بیشتری مدیریت می‌کنند.

ورزش کنید و تغذیه مناسب داشته باشید

6D214F4A_E1A7_4B25_8A6E_D1048B7B2229.jpeg

یکی از معضلات انسان امروز این است که زمان زیادی را با تفکرات خود سپری می‌کند، ورزش کردن به شما کمک می‌کند که از سر خود خارج شوید و به دیگر اعضای بدن خود نیز توجه کنید. لازم نیست آخرین متد‌های ورزشی را به کار بگیرید و به خود سختی دهید، یک بازی ساده با توپ، دویدن آرام به مدت سی دقیقه، بدن سازی سبک و حتی رسیدگی به باغچه خانه‌تان می‌تواند ورزش محسوب شود.

علاوه بر ورزش کردن بدن شما نیاز به نوع دیگری از رسیدگی نیز دارد و آن تغذیه سالم است. ضرب المثل معروفی وجود دارد که می‌گوید: «عقل سالم در بدن سالم». سلامت بدن یکی دلایل مهم زندگی سالم و شاد است.

توصیه‌های تغذیه‌ای را جدی بگیرید، نگاهی به هرم غذایی بیندازید و مصرف مواد غذایی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که مواد غذایی اساسی که مصرف می‌کنید سالم هستند. از سلامت روغنی که استفاده می‌کنید اطمینان دارید؟ لبنیاتی که مصرف می‌کنید چطور؟ سبزیجات را فراموش نکنید. بر اساس تجربه خودم توصیه می‌کنم که روغن‌های طبیعی و لبنیات محلی بهداشتی را جایگرین انواع صنعتی کنید و سبزیجات را از مکان‌های مطمئن تهیه کنید.

تغذیه سالم تضمین کننده رشد اندام‌ها و عملکرد صحیح آنان است به خاطر داشته باشید شما برای لذت و سلامت غذا میل می‌کنید نه برای از بین بردن بدن و آسایش خود.

کتاب بخوانید

3DE1A568_3E85_4914_97C0_5551AE6C7BC6.jpeg

جورج مارتین در کتاب «رقص با اژدهایان» میگوید: «کسی که کتاب می‌خواند نه یک بار بلکه هزاران بار زندگی می‌کند». این جمله همیشه مرا مجذوب مطالعه می‌کند. کمی به خود فرصت دهید و درباره این جمله جورج مارتین تأمل کنید. کتاب‌ها تجربیات ناب نخبگان جوامع بشری را به زبانی گیرا به ما انتقال می‌دهند، چه از این بهتر؟!

به طور کلی کتاب خوانی اثرات بسیار مفیدی در زندگی دارد که یکی از آن‌ها زندگی شاد و بی‌دغدغه است. شما می‌توانید با کتاب‌ها بدون اینکه از جای خود تکان بخورید در زمان و مکان به سیاحت بپردازید، حس انسان دوستی خود را تقویت کنید، ابعاد مرز‌های ذهنی خود را گسترده‌تر کنید، مسائل را با دقت و تجربه بیشتر حلاجی کنید، نسبت به محیط پیرامون خود آگاهی بیشتری داشته باشید و دوستان جدیدی پیدا کنید. همه این‌ها ویژگی‌هایی برای یک زندگی پویا و شاد هستند

اگر مدت زمان زیادی از آخرین کتابی که مطالعه کردید می‌گذرد پیشنهاد می‌کنم مطلب من درباره شروع کتاب‌خوانی را از دست ندهید

تشکر کنید

87ADBBF1_C9EA_471C_B21A_9C0D86978CFE.jpeg

علم روان شناسی تأکید می‌کند که قدرشناسی یا همان تشکر کردن رابطه عمیقی با شادی دارد. تشکر کردن به افراد کمک می‌کند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند، از تجربیات خود به خوبی بهره‌برداری کنند، با تفاوت‌ها و تضاد‌ها بهتر کنار بیایند و ارتباطات قوی با دیگران ایجاد کنند.

تشکر ابعاد مختلفی دارد می‌توانید از همسایه خود برای رعایت حقوق همسایگی تشکر کنید و او را همنشینی و صرف غذا دعوت کنید و یا شکرگذار خداوند برای نعمت‌هایش باشید و نماز و دعا بجا آورید. من به شخصه همیشه از حامیان محیط زیست تشکر می‌کنم و در حد امکان در برنامه‌هایشان یاری می‌دهم.

اخیرا کتابی با نام هزار بار تشکر از اِی‌جِی جیکوب را مطالعه کردم و لذت بردم اگر می‌خواهید نگاهی سرگرم کننده و مفرح به مقوله تشکر داشته باشید این کتاب را از دست ندهید. این نویسنده در مورد کتاب خود در یک سخنرانی تد هم صحبت می‌کند و شما می‌توانید با مراجعه به سایت ted.com این سخرانی را تماشا کنید.


/ 0 نظر / 36 بازدید