شروع کتاب خوانی برای تازه خوان‌ها

برای شروع کتاب‌خوانی از کدام کتاب‌ها شروع کنیم؟

دیر زمانی است که در خاطر دارم فهرستی از کتاب‌هایی تهیه کنم تا افرادی که مانند من وقفه‌ای در مسیر کتاب‌خوانی خود داشته‌اند با مطالعه این فهرست به آغوش کتاب‌خوانی باز گردند. امروز در آستانه سی سالگی با تکیه به تجربه ناچیزم این فهرست را تقدیم می‌کنم.

بدیهی است که فهرست پیش رو خالی از اشکال نیست و تنها با دیدگاه جذب افراد به کتاب خوانی شکل گرفته است.

درآمدی بر این مطلب

به یاد دارم در سالیان دور، بعد از ظهر‌های داغ تابستان، زیر درخت توت و با نوازش نسیم به خواندن کتاب‌های دلپذیری مانند تعطیلات دو ساله، دور دنیا در هشتاد روز، قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و هزار و یک شب مشغول می‌شدم.

وقفه‌ای بین کتاب‌خوانی‌ام افتاد و مقطعی را با رایانه‌های پنتیوم ۳ تازه از گرد راه رسیده گذراندم.

اما دنیای کتاب چیز دیگری بود. در آن زمان آخرین کتابی که خوانده بودم از آرمسترانگ اسپری با نام «به این می‌گویند شجاعت» بود. روزی پس از وقفه کذایی آن کتاب را دوباره به دست گرفتم و شروع به خواندن کردم. پس از آن چند کتاب با نثر روان و جمله‌های کوتاه انتخاب کردم و با مطالعه آنان اعتماد به نفس لازم برای خواندن کتاب‌های دیگر را به‌دست آوردم.

کتاب‌های با متن آسان و جذاب که دوست دارم از لفظ کتاب‌های «دلنشین» برای آنان استفاده کنم به راستی که معجزه می‌کنند، پس از آن کتاب‌ها مانند تشنه‌ای که با ولع آب می‌نوشد هر کتابی به دستم رسید خواندم، گلستان و بوستان سعدی، داستان راستان، ماجراهای بچه‌های بد شانس، منم تیمور جهان گشا، سینوهه و دها کتاب دیگر که با هر کدام می‌توان خاطره‌ها را ورق زد.

به نظر می‌رسد شروع کتاب‌خوانی پس از وقفه در آن کار سختی نیست اگر کتاب‌های مناسب را برای این کار انتخاب کنیم.

فهرست کتاب‌ها

• آرزو‌های بزرگ اثر چارلز دیکنز

• ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی

• غرور و تعصب اثر جین آستین

• قصه‌های مجید اثر هوشنگ مرادی کرمانی

• جاناتان مرغ دریایی اثر ریچارد باخ

• پیامبر اثر جبران خلیل جبران

• بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته

• سوپ جوجه‌ای برای روح اثر جک کانفیلد و مارک ویکتور هنسنجک

• آن سوی سیم خاردار اثر حاج محمد قرنجیک و موسی جرجانی

• ملت عشق اثر الیف شافاک

• دور دنیا در ۸۰ روز اثر ژول ورن

• کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو


در صورتی که کتاب‌های دیگری می‌شناسید که باید به این لیست اضافه شود در بخش نظرات آن‌ها را بنویسید. و اگر از میان این لیست کتابی را خوانده‌اید خلاصه داستان آن و تاثیری که روی شما داشته را برایم بیان کنید.


/ 5 نظر / 62 بازدید
noyandeh

اشتباه خود من از شروع نادرست کتابخوانی بود. کتابهایی که شاید در زمان نوجوانی درکی درست از انها نداشتم و گاهی تلخی های این کتاب ها تاثیر بدی در نگاهم در آن برهه زمانی داشت . به طور مثال بعد از خواندن وداع با اسلحه حالم اصلا خوب نبود یا بعد از بیگانه کامو که کمی حس تنهایی و سرکشی هم میکرد و حتی ناطور دشت سلینجر که اتفاقا خیلی هم دوستش دارم ولی نگاه منفی و سرخورده اش درونم را میخورد. بنظرم در ابتدای شروع به کتاب خوانی باید به ایجاد حس و حالی مثبت در خواننده تازه کار توجه لازمی داشت . من مارکز و داستان های کوتاهش را برای کتابخوان های تازه کار توصیه میکنم یا کتاب های از دیوید سداریس. از نوسیندگان ایرانی هم نادر ابراهیمی عزیز و جلال ال احمد را توصیه میکنم

mnasiriqaranjik

درود بر شما، ابتدا باید عرض کنم که مگر کسی هست که سلینجر را دوست نداشته باشد؟! به شخصه هنگامی که خبر وداع او را با دنیا را شنیدم چند هفته در حال خودم نبودم...، واقعا جمله‌ای عالی نوشتید: «در ابتدای شروع به کتاب خوانی باید به ایجاد حس و حال مثبت در خواننده تازه‌کار توجه لازمی داشت» کتاب‌هایی که معرفی کردید عالی هستند. هنگامی که اولین کتاب از مارکز را خواندم این عبارت را در ذهنم تکرار کردم: برگ برگ تخیل بی‌وقفه

velayatlib

از این که می بینم کسایی هست که به کتاب و کتابخوانی توجه می کنن از صمیم قلب خوشحال می شم امیدوارم روزی بیاد که کتاب و کتابخوانی دغدغه همه ی مردم بشه

rezashahpasand1352

سلام و ارادت . ممنون که در مورد کتاب نوشته اید و سپاس از کتاب های خوبی که معرفی کردید . همشون دوست داشتنی هستند . و به ذائقه من کیمیاگر واقعا کیمیاست .